Złota to najcenniejszy kruszec występujący w naturze? Sporo osób odpowiedziałoby, że tak, a jednak nie jest to prawda. Cenniejsza od złota jest platyna — metal szlachetny, który ma wiele zastosowań. To właśnie dlatego w przemyśle muzycznym przyznanie wyróżnienia w postaci platynowej płyty za wyniki sprzedaży jest bardziej znaczące niż otrzymanie złotej płyty. Przygotowaliśmy zestawienie faktów dotyczących tego pięknego metalu — skąd się ją wydobywa, jakie są jej cechy i gdzie znajduje zastosowanie.

Gdzie wydobywa się platynę?

Jeśli chodzi o platynę, to mamy do czynienia z metalem, który występuje w naturze niezwykle rzadko. Wydobywa się ją m.in. w rejonach Afryki, Ameryki Południowej i Północnej oraz na Uralu. To właśnie z tych terenów pochodzi większość platyny, która następnie trafia na rynek.

Kolor platyny określany jest jako mieszanka srebrnego z białym. Ma ona bardzo mocny połysk, co sprawia, że przetworzona na biżuterię wygląda niezwykle pięknie. Jest odporna na wiele substancji chemicznych, dlatego w historii była wykorzystywana w laboratoriach, a dziś znajduje zastosowanie również w medycynie. Warto jeszcze zaznaczyć, że topi się ona w wysokiej temperaturze, a także jest stosunkowo miękka.